Wydawnictwo Literackie, 2017 rok.
"Pragnienie" Richard Flanagan |
Od dłuższego czasu w różnych programach literackich i magazynach o książkach napotykam się na twórczość dwóch pisarzy, którzy są niezwykle dobrze oceniani przez krytyków i chwaleni przez czytelników, a mi niestety ich twórczość była do tej pory całkiem obca. Mam na myśli Richarda Flanagana i Davida Fostera Wallace'a. Postanowiłam wreszcie nadrobić zaległości i dzisiaj będzie o tym pierwszym.
Richard Flanagan jest australijskim pisarzem, reżyserem i scenarzystą filmowym. Pierwszą swoją powieść "Death of a River Guide" opublikował już w 1994 roku, ale w Polsce ukazała się dopiero "Księga ryb Williama Goulda" w 2004 roku. Potem długo, długo nic, aż w 2015 roku w Wydawnictwie Literackim ukazał się przekład nagrodzonych Bookerem "Ścieżek Północy" i później już co roku kolejny tytuł.
Najnowsza książka Flanagana w polskim przekładzie ukazała się w styczniu. "Pragnienie" to dwie równoległe opowieści, obie osadzone w połowie XIX wieku. Miejsce akcji pierwszej z nich to Ziemia Van Diemena (obecnie Tasmania) z małą Aborygenką w roli głównej, drugiej - Anglia z Karolem Dickensem jako głównym bohaterem. Oba wątki przeplatają się i trzymają czytelnika w napięciu ale jeśli potrzebujecie wiedzieć trochę więcej szczegółów, zerknijcie na opis na okładce - nie umiałabym zwięźlej i konkretniej streścić tej historii, więc już się nie wysilałam, tylko wstawiłam Wam zdjęcie.
"Pragnienie" Richard Flanagan |
Od siebie mogę powiedzieć, że była to bardzo dobra lektura, wciągająca i poruszająca, niestety też bardzo smutna. Bo to opowieść nie tylko o pragnieniu, ale i o upadku - Aborygenów, kolonizatorów, kobiety, mężczyzny, nadziei i ambicji... Tym niemniej polecam. A sama z pewnością sięgnę po pozostałe książki autorstwa Flanagana. Czego i Wam życzę ;)
Jeśli chcielibyście sięgnąć do źródła to tutaj znajdziecie stronę autora. W sieci nie brakuje też wywiadów z Flanaganem, jeden z wielu możecie znaleźć na onet.ksiazki.pl do przeczytania lub do wysłuchania w radiowej Trójce w audycji "Z najwyższej półki".
A jakby ktoś chciał poczytać trochę o Aborygenach to taki ciekawy blog znalazłam - przedeptane.pl :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz